خرید کانکس و انتخاب کانکس مورد نیاز کسب و کار شما کار سختی نیست؛ زیرا امروزه انواع مختلفی از کانکس ها در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شوند تا افراد بتوانند بر اساس نیاز خود اقدام به خرید کانکس کنند. اما قبل از خرید کانکس یک مسئله مهم وجود دارد و اکثر صاحبان کسب و کارها نیز با این مسئله مواجه هستند که برای استفاده از کانکس و به کار بردن این سازه های از پیش ساخته باید مجوز دریافت کنند؟ مجوز کانکس مبحثی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

در این خصوص باید بگوییم که برای استفاده از کانکس ها مانند هر وسیله دیگری باید مجوزهای لازم (مجوز کانکس) را از مراکز مربوطه اخذ نمایید. مجوزهای لازم برای استفاده از کانکس در نمونه های مختلفی وجود دارد و شما باید قبل از خرید و استفاده از کانکس ها با آن ها آشنا شوید. ما در این مطالب قصد داریم مجوز کانکس و انواع آن را به شما معرفی کنیم.

کانکس لوکس و مدرن

مجوز کانکس چیست؟

همان طور که می دانید برای ساخت و استفاده از هر محصولی قوانین و مقررات خاصی تعیین شده که کاربران ملزم به رعایت آن ها هستند. این موضوع در مورد کانکس و خرید آن نیز صادق بوده و تولید کنندگان و سایر مراجع مربوطه برای استفاده از کانکس قواعد خاصی را تعیین کرده اند. یکی از این قواعد کسب مجوز بوده و در شرایط خاصی کاربران باید نسبت به دریافت مجوز کانکس اقدام نمایند.

مجوز کانکس از شهرداری برگه یا سندی بوده که به کاربر اجازه می دهد تا کانکس مورد نظر را احداث کرده و در شرایط خاص بتواند از آن استفاده کند. عدم دریافت مجوز کانکس ممکن است موجب ضررهای مالی برای کاربر شود؛ بنابراین توجه به این موضوع اهمیت زیادی دارد. مجوز کانکس در نمونه های مختلف وجود دارد. در ادامه هر یک از آن ها را بررسی می کنیم.

مطالب مرتبط:

کانکس سایدینگ یکی از انواع کانکس ها می باشد که پیشنهاد می کنیم درباره آن بیشتر بخوانید.

انواع مجوز کانکس

افرادی که با قوانین شهرداری آشنا هستند به خوبی می دانند برای ساخت بنا یا دریافت مجوز ساخت چالش های زیادی وجود دارد و آن ها باید مراحل زیادی را برای دریافت مجوز طی نمایند. مجوز کانکس تنها مربوط به ساخت این سازه ها نبوده و در شرایطی حتی برای حمل و نقل آن ها نیز افراد باید مجوزهای لازم را دریافت کنند. انواع مجوز کانکس عبارت اند از:

 • مجوز ساخت و احداث کانکس ها
 • مجوز حمل و نقل کانکس ها

در ادامه هر یک از این نمونه ها را بررسی خواهیم کرد.

کانکس ساخته شده در خیابان

مجوز کانکس فروشگاهی

برای دریافت مجوز کانکس فروشگاهی، بسته به محل مورد نظر برای نصب کانکس، باید مراحل زیر را طی کنید:

1. اخذ مجوز کانکس از شهرداری:

مراجعه به شهرداری منطقه: اولین قدم مراجعه به شهرداری منطقه‌ای است که قصد دارید کانکس را در آنجا نصب کنید.

ارائه مدارک: مدارک لازم برای اخذ مجوز شامل موارد زیر است:

 • پروانه ساخت یا جواز ساخت معتبر برای محل نصب کانکس
 • کپی سند مالکیت یا اجاره نامه محل نصب کانکس
 • نقشه و مشخصات فنی کانکس
 • فرم تکمیل شده درخواست پروانه ساختمانی کانکس
 • گواهی عدم خلاف
 • مدارک مربوط به هویت متقاضی (شناسنامه و کارت ملی)
 • پرداخت هزینه‌ها: پس از ارائه مدارک و بررسی آنها توسط کارشناسان شهرداری، باید هزینه‌های مربوط به صدور پروانه را پرداخت کنید.

2. اخذ مجوز از سایر سازمان‌ها:

در برخی موارد، علاوه بر مجوز شهرداری، به مجوز از سایر سازمان‌ها نیز نیاز دارید. به عنوان مثال، اگر قصد دارید در کانکس خود مواد غذایی عرضه کنید، باید از اداره بهداشت نیز مجوز دریافت کنید.
برای اطلاع از اینکه به چه مجوزهای دیگری نیاز دارید، می‌توانید با شهرداری منطقه یا اداره کل نظارت بر اماکن عمومی در شهر خود تماس بگیرید.

مجوز ساخت و احداث کانکس

اولین نوع از مجوز ساخت کانکس، مربوط به ساخت و احداث آن است. دریافت مجوز ساخت و ساز برای کانکس از مراجع مربوطه در شرایط لازم است که ممنوعیت یا محدودیت هایی اعمال شده باشد.

توجه کنید که احداث کانکس به معنی احداث بنا نیست. بنابراین برای استفاده در محل هایی مانند باغ های پوشیده شده توسط دیوار احداث آن مشکلی ندارد. شما می توانید برای اراضی کشاورزی یا باغات کانکس های ویلایی یا مسکونی را تهیه کرده و احداث کنید.

در صورتی که نصب و قرار دادن کانکس در محلی موجب اختلال ترافیکی و یا سد معبر شود، برای احداث آن باید از شهرداری و نهادهای مربوطه مجوز کانکس را دریافت کنید و سپس نسبت به احداث آن اقدام نمایید.

به عنوان مثال در صورتی که بخواهید از کانکس فروشگاهی و تجاری استفاده کنید، باید مجوز کانکس اخذ نمایید. اگر برای چنین شرایطی مجوزی صادر نمی شد شما در سطح شهر شاهد کانکس های مختلف بودید و مشکلات جدی برای مردم به وجود می آمد. به همین علت برای استفاده از کانکس ها در چنین شرایطی باید مجوزهای لازم را اخذ نمایید.

کانکس چوبی

مجوز حمل و نقل کانکس

نوع دیگری از مجوز کانکس، مجوز حمل و نقل کانکس توسط تریلی ها یا جرثقیل های حمل و نقل است. در صورتی کانکس های مورد نظر از حد مشخصی بزرگ تر بوده و ابعاد بسیار بزرگی داشته باشند باید برای حمل و نقل آن ها مجوزهای لازم را دریافت کنید. مجوزهای چنین کانکس هایی معمولا از نهادهای کنترل کننده ترافیک نظیر پلیس راه دریافت می شود.

حال سوالی که مطرح می شود این است که در چه صورتی کانکس از حد معین بزرگ تر محسوب شده و باید نسبت به اخذ مجوز آن اقدام کنیم؟ در این خصوص باید بگوییم اگر کانکس مورد نظر دارای عرض بیش از 250 سانتی متر و ارتفاع بیش از 280 سانتی متر باشد، دریافت مجوز برای حمل و نقل آن ضروری است.

بهتر است بدانید اگر وزن کانکس از وزن مشخصی بیشتر باشد باید برای دریافت مجوز کانکس اقدام کنید. همچنین ممکن است نتوان چنین کانکس هایی را از پل ها یا بزرگ راه های خاصی رد کرد؛ زیرا وزن بالایی دارند و احتمال آسیب به پل ها و بزرگ راه ها وجود دارد. به همین علت بهتر است راننده مشخصات کانکس را همراه خود داشته باشد. به علاوه در صورت نیاز باید مجوز مربوطه را به راننده تحویل دهید تا برای حمل و نقل کانکس مشکل جدی وجود نداشته باشد.

پ‌ن:

ترازیت بین المللی کالا شامل موارد و قوانینی می باشد که لازم است درباره آن بیشتر بخوانید!

جمع بندی

همان طور که اشاره کردیم برای استفاده از کانکس ها و حمل و نقل آن ها قواعد خاصی وجود دارد که برای استفاده از چنین سازه هایی رعایت آن ها الزامی است. در این مقاله اشاره کردیم که دو نوع مجوز متفاوت برای کانکس ها وجود دارد که یکی از آن ها مربوط به ساخت و احداث آن ها بوده و دیگری برای حمل و نقل کانکس است. دریافت مجور کانکس موجب شده تا از رخ دادن برخی از خطرات احتمال پیشگیری شود. به علاوه عدم دریافت آن جریمه هایی را در پی خواهد داشت.

سوالات متداول

در این مورد سئوالات زیاد و پرتکراری وجود دارد که در ادامه به چند نمونه از آن اشاره خواهیم کرد:

آیا برای احداث کانکس به مجوز نیاز داریم؟

تنها در شرایط خاصی مانند احداث کانکس در محل های عمومی و مکان تجاری دریافت مجوز کانکس لازم است.

آیا کانکس در باغ نیاز به مجوز دارد؟

بر اساس قوانی احداث کانکس به معنی ساخت و ساخت نیست و در باغ هایی که با دیوار پوشیده شده اند، می توان از کانکس استفاده کرد و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

مراحل دریافت مجوز کانکس چگونه است؟

برای دریافت مجوز کانکس شما باید به نهادهایی همچون شهرداری، پلیس راهنمایی رانندگی یا دیگر نهادهای مربوطه مراجعه کرده و مجوز لازم را اخذ کنید.

قانون گذاشتن کانکس در زمین کشاورزی چیست؟

طبق قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها مصوب سال ۱۳۷۴، هرگونه تغییر کاربری در زمین‌های زراعی و باغ‌ها، اعم از احداث بنا، احداث واحدهای مسکونی، تفریحی، و غیره ممنوع بوده و متخلفین به جزای نقدی و قلع و قمع بنا و جبران خسارات وارده به دولت محکوم خواهند شد.

استثنائات:

با این حال، در این قانون استثنائاتی نیز پیش‌بینی شده است که در صورت احراز شرایط خاص، امکان اخذ مجوز برای تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی وجود دارد. این استثنائات عبارتند از:

مواردی که به تشخیص وزارت جهاد کشاورزی برای احداث تأسیسات و بناهای جنبی و مرتبط با فعالیت‌های کشاورزی، زراعی، باغداری، دامداری، پرورش آبزیان و منابع طبیعی ضروری باشد.
مواردی که به تشخیص کمیسیون موضوع این قانون در محدوده و حریم شهرها و شهرک‌ها و همچنین در حریم راه‌ها و خطوط انتقال نیرو با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه ضروری باشد.
مواردی که به تشخیص شورای عالی معماری و شهرسازی و یا کمیسیون موضوع این قانون در خارج از محدوده و حریم شهرها و شهرک‌ها و با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه ضروری باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاه‌های «مجوز کانکس چیست و در چه مواردی به آن نیاز داریم؟»

 1. کنار ساحل میخوام سوپرمارکت سیار بزنم با کانکس ،بومی همینجا هستم ایا باید مجوز بگیرم وا از کجا کنار ساحل ازاد شمال ،،

  1. سلام دویت عزیز، وقتتون بخیر.
   برای استفاده از کانکس در کنار ساحل، پارک و مکان های عمومی شما نیاز به اخذ مجوز خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *