خرید کانکس و انتخاب کانکس مورد نیاز کسب و کار شما کار سختی نیست؛ زیرا امروزه انواع مختلفی از کانکس ها در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شوند تا افراد بتوانند بر اساس نیاز خود اقدام به خرید کانکس کنند. اما قبل از خرید کانکس یک مسئله مهم وجود دارد و اکثر صاحبان کسب و کارها نیز با این مسئله مواجه هستند که برای استفاده از کانکس و به کار بردن این سازه های از پیش ساخته باید مجوز دریافت کنند؟ مجوز کانکس مبحثی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

در این خصوص باید بگوییم که برای استفاده از کانکس ها مانند هر وسیله دیگری باید مجوزهای لازم را از مراکز مربوطه اخذ نمایید. مجوزهای لازم برای استفاده از کانکس در نمونه های مختلفی وجود دارد و شما باید قبل از خرید و استفاده از کانکس ها با آن ها آشنا شوید. ما در این مطالب قصد داریم مجوز کانکس و انواع آن را به شما معرفی کنیم.

مجوز کانکس چیست؟

همان طور که می دانید برای ساخت و استفاده از هر محصولی قوانین و مقررات خاصی تعیین شده که کاربران ملزم به رعایت آن ها هستند. این موضوع در مورد کانکس و خرید آن نیز صادق بوده و تولید کنندگان و سایر مراجع مربوطه برای استفاده از کانکس قواعد خاصی را تعیین کرده اند. یکی از این قواعد کسب مجوز بوده و در شرایط خاصی کاربران باید نسبت به دریافت مجوز کانکس اقدام نمایند.

مجوز کانکس برگه یا سندی بوده که به کاربر اجازه می دهد تا کانکس مورد نظر را احداث کرده و در شرایط خاص بتواند از آن استفاده کند. عدم دریافت مجوز کانکس ممکن است موجب ضررهای مالی برای کاربر شود؛ بنابراین توجه به این موضوع اهمیت زیادی دارد. مجوز کانکس در نمونه های مختلف وجود دارد. در ادامه هر یک از آن ها را بررسی می کنیم.

مطالب مرتبط:

کانکس سایدینگ یکی از انواع کانکس ها می باشد که پیشنهاد می کنیم درباره آن بیشتر بخوانید.

انواع مجوز کانکس

افرادی که با قوانین شهرداری آشنا هستند به خوبی می دانند برای ساخت بنا یا دریافت مجوز ساخت چالش های زیادی وجود دارد و آن ها باید مراحل زیادی را برای دریافت مجوز طی نمایند. مجوز کانکس تنها مربوط به ساخت این سازه ها نبوده و در شرایطی حتی برای حمل و نقل آن ها نیز افراد باید مجوزهای لازم را دریافت کنند. انواع مجوز کانکس عبارت اند از:

  • مجوز ساخت و احداث کانکس ها
  • مجوز حمل و نقل کانکس ها

در ادامه هر یک از این نمونه ها را بررسی خواهیم کرد.

مجوز ساخت و احداث کانکس

مجوز ساخت و احداث کانکس-پاسارگاد کانتینر-min

اولین نوع از مجوز ساخت کانکس، مربوط به ساخت و احداث آن است. دریافت مجوز ساخت و ساز برای کانکس از مراجع مربوطه در شرایط لازم است که ممنوعیت یا محدودیت هایی اعمال شده باشد.

توجه کنید که احداث کانکس به معنی احداث بنا نیست. بنابراین برای استفاده در محل هایی مانند باغ های پوشیده شده توسط دیوار احداث آن مشکلی ندارد. شما می توانید برای اراضی کشاورزی یا باغات کانکس های ویلایی یا مسکونی را تهیه کرده و احداث کنید.

در صورتی که نصب و قرار دادن کانکس در محلی موجب اختلال ترافیکی و یا سد معبر شود، برای احداث آن باید از شهرداری و نهادهای مربوطه مجوز کانکس را دریافت کنید و سپس نسبت به احداث آن اقدام نمایید.

به عنوان مثال در صورتی که بخواهید از کانکس فروشگاهی و تجاری استفاده کنید، باید مجوز کانکس اخذ نمایید. اگر برای چنین شرایطی مجوزی صادر نمی شد شما در سطح شهر شاهد کانکس های مختلف بودید و مشکلات جدی برای مردم به وجود می آمد. به همین علت برای استفاده از کانکس ها در چنین شرایطی باید مجوزهای لازم را اخذ نمایید.

پ‌ن:

کانکس ساندویچ پنل به دلیل متریال آن به این اسم نامیده می شود. درباره ان بیشتر بخوانید.

مجوز حمل و نقل کانکس

مجوز حمل و نقل کانکس-پاسارگاد کانتینر-min

نوع دیگری از مجوز کانکس، مجوز حمل و نقل کانکس توسط تریلی ها یا جرثقیل های حمل و نقل است. در صورتی کانکس های مورد نظر از حد مشخصی بزرگ تر بوده و ابعاد بسیار بزرگی داشته باشند باید برای حمل و نقل آن ها مجوزهای لازم را دریافت کنید. مجوزهای چنین کانکس هایی معمولا از نهادهای کنترل کننده ترافیک نظیر پلیس راه دریافت می شود.

حال سوالی که مطرح می شود این است که در چه صورتی کانکس از حد معین بزرگ تر محسوب شده و باید نسبت به اخذ مجوز آن اقدام کنیم؟ در این خصوص باید بگوییم اگر کانکس مورد نظر دارای عرض بیش از 250 سانتی متر و ارتفاع بیش از 280 سانتی متر باشد، دریافت مجوز برای حمل و نقل آن ضروری است.

بهتر است بدانید اگر وزن کانکس از وزن مشخصی بیشتر باشد باید برای دریافت مجوز کانکس اقدام کنید. همچنین ممکن است نتوان چنین کانکس هایی را از پل ها یا بزرگ راه های خاصی رد کرد؛ زیرا وزن بالایی دارند و احتمال آسیب به پل ها و بزرگ راه ها وجود دارد. به همین علت بهتر است راننده مشخصات کانکس را همراه خود داشته باشد. به علاوه در صورت نیاز باید مجوز مربوطه را به راننده تحویل دهید تا برای حمل و نقل کانکس مشکل جدی وجود نداشته باشد.

پ‌ن:

ترازیت بین المللی کالا شامل موارد و قوانینی می باشد که لازم است درباره آن بیشتر بخوانید!

جمع بندی

همان طور که اشاره کردیم برای استفاده از کانکس ها و حمل و نقل آن ها قواعد خاصی وجود دارد که برای استفاده از چنین سازه هایی رعایت آن ها الزامی است. در این مقاله اشاره کردیم که دو نوع مجوز متفاوت برای کانکس ها وجود دارد که یکی از آن ها مربوط به ساخت و احداث آن ها بوده و دیگری برای حمل و نقل کانکس است. دریافت مجور کانکس موجب شده تا از رخ دادن برخی از خطرات احتمال پیشگیری شود. به علاوه عدم دریافت آن جریمه هایی را در پی خواهد داشت.

خرید کانکس مدیریتی بهترین گزینه برای صاحبان پروژه هایی می باشد که پروژه های آنان در خارج از شهر واقع شده است. زیرا بدین شکل هم در زمان و هم هزینه صرفه جویی خواهد شد.

سوالات متداول

در این مورد سئوالات زیاد و پرتکراری وجود دارد که در ادامه به چند نمونه از آن اشاره خواهیم کرد:

آیا برای احداث کانکس به مجوز نیاز داریم؟

تنها در شرایط خاصی مانند احداث کانکس در محل های عمومی و مکان تجاری دریافت مجوز کانکس لازم است.

آیا می توان در باغات از کانکس های ویلایی استفاده کرد؟

بر اساس قوانی احداث کانکس به معنی ساخت و ساخت نیست و در باغ هایی که با دیوار پوشیده شده اند، می توان از کانکس استفاده کرد و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

مراحل دریافت مجوز کانکس چگونه است؟

برای دریافت مجوز کانکس شما باید به نهادهایی همچون شهرداری، پلیس راهنمایی رانندگی یا دیگر نهادهای مربوطه مراجعه کرده و مجوز لازم را اخذ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *